20czerwca
Okulary przeciwsłoneczne – latem musisz je mieć
Pora letnia oznacza, że w naszych stylizacjach pojawia się wiele sezonowych dodatków. Jednym z nich, noszonym zarówno ze względów modowych, jak i zdrowotnych, są okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego ich noszenie jest tak ważne? Jakich unikać, a jakie są polecane?
Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy
Negatywny wpływ promieniowania UV jest raczej dobrze znany. Zdajemy sobie sprawę, że może powodować podrażnienia skóry, choroby, nawet nowotwory. I o ile zwykle chronimy ciało kremami do opalania, to już oczy i twarz niekoniecznie. Jest to błąd, bo przecież promieniowanie UV nie pozostaje bez wpływu na nasz narząd wzroku. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nie tylko uczucie suchości oczu czy pieczenia, ale także prowadzić do oparzenia rogówki czy przyspieszać rozwój chorób oczu, np. jaskry. Stąd też okulary przeciwsłoneczne są mocno zalecane latem. Nie tylko zresztą wtedy – również inne pory roku mogą mieć dni, kiedy słońce świeci szczególnie mocno, więc i wtedy warto mieć okulary pod ręką.
Jednakże, aby pełniły swoją funkcję, muszą spełniać podstawowy warunek. Jest nim obecność filtrów UV, dokładniej zaś filtra UV400. Składową światła słonecznego jest promieniowanie UV typu A, B i C. Ma ono długość fali od 200 do 400 nanometrów. Oznaczenie UV400 mówi nam, że taki filtr chroni przed całym spektrum promieniowania ultrafioletowego. Uwaga – chodzi dokładnie o wartość 400. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy zamieszczają wyższą wartość, starając się przekonać nabywców, że jest to jeszcze lepsza klasa filtra. Tak naprawdę niemal na pewno oznacza to, że szkła tych okularów wcale nie chronią przed promieniowaniem UV. Co gorsza, brak filtra nie oznacza wyłącznie braku ochrony – wpływ takich okularów „przeciwsłonecznych” jest bardziej szkodliwy, niż gdyby nie nosić ich wcale. Jest to związane z tym, że dla oczu przyciemnienie jest sygnałem, że mogą otworzyć się szerzej. Wtedy zaś wpada do nich więcej niż zazwyczaj promieniowania UV, co może powodować bardzo negatywne skutki. Jeśli więc kupujemy okulary na słońce, to wyłącznie oznaczone znakiem CE (deklaracja zgodności z normą) i UV400 (obecność filtra). Jakie marki można polecić?
Polecane marki okularów na słońce
Markowe okulary przeciwsłoneczne dostępne są w wielu modelach, różniących się kształtem, budową, przeznaczeniem, kolorem, wielkością szkieł. Dosłownie każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Coś, co jednocześnie będzie zdobiło i chroniło twarz i oczy.
Do polecanych należą np. okulary przeciwsłoneczne Belutti. To marka, w której znajduje się wiele modeli dobrej jakości i w dodatku przystępnych cenowo. Są to kształty zarówno typowe, jak pilotki czy okulary okrągłe, jak i bardziej oryginalne o geometrycznych kształtach czy szkła w kolorze różu lub niebieskich. Popularnością cieszą się również okulary przeciwsłoneczne Solano. Polska marka, która stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku, ale zyskała uznanie za połączenie jakości z dobrą ceną. Tu również znajdą coś dla siebie miłośnicy klasyki, stylu sportowego czy przykuwających uwagę kolorów i form. Rozmawiając o najpopularniejszych markach, nie sposób pominąć też Ray-Banów, które są po prostu klasykiem mody i stylu. Przez kilkadziesiąt lat obecności na rynku dorobiły się kolejnych pokoleń fanów, zarówno wśród „zwykłych” ludzi, jak i gwiazd i celebrytów. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby kształtu Awiatorów...
Artykuł partnera
Komentarze (0)
Zostaw komentarz