18września
Czy miłość zwycięży?
Jedna z wielu opowieści Aleksandra Fredry, którą zaliczyć można do klasyki literatury polskiej. Podobnie jak "Zemsta", także i ta historia porusza tematykę najsilniejszego z uczuć. Historia opowiada o dwóch pannach, które uznały, że nigdy nie wyjdą za mąż. Czy jednak miłość zatriumfuje? Czy może jednak serca panien nadal pozostaną zimne i niedostępne dla adoratorów? O tym trzeba przekonać się samodzielnie.
Śluby Panieńskie - o czym jest?
Komedia bez wątpienia należy do kanonu polskiej literatury dramatycznej. Poruszany w niej jest ponadczasowy, uniwersalny temat miłości. Dwie piękne niewiasty, Aniela i Klara, obiecują sobie wzajemnie, że nigdy już nie wyjdą za mąż, a swoją zimną obojętnością będą skazywały mężczyzn na cierpienia. Gustaw i Albin, którzy są w nich zakochani aż po same uszy, przeżywają niewysłowione męki. Albin zostaje odrzucony przez Klarę już na początku. Jednak w pewnym momencie Gustaw zaczyna knuć zawiłą intrygę, by zdobyć serce ukochanej i pomóc rozpaczającemu Albinowi. Wtedy w utworze dostrzec można Fredrowską wizję miłości, która ukazywana jest jako niewidzialna, mistyczna siła, dzięki której człowiek jest zdolny do osiągania najtrudniejszych celów. Według autora jest to najgłębsze źródło ludzkiego szczęścia. Ponadto jest ona radosna, optymistyczna, a jej ukoronowaniem jest małżeństwo. Zdaniem autora nie można jej zostawiać samej sobie, lecz trzeba o nią walczyć.
Na uwagę zasługuje fakt, że od prawie dwóch wieków komedia cieszy się sporym powodzeniem pośród widowni teatrów oraz należy do trwałego repertuaru polskiej sceny. Ponadto stała się także przedmiotem ekranizacji filmowych i telewizyjnych. Teraz możliwym jest odsłuchanie jej w formie audiobooka, bez konieczności przemęczania oczu po całym dniu ciężkiej pracy. Możesz pozwolić sobie na wygodne rozłożenie się na łóżku i wciągnięcie się w ciekawą historię.
Kilka słów o autorze
Hrabia Aleksander Fredro urodził się pod koniec XVIII wieku niedaleko Jarosławia. Zmarł w 1876 roku we Lwowie. Jest autorem prawie pięćdziesięciu dzieł, z których znaczną część stanowią komedie. Przynajmniej tę najbardziej rozpoznawalną. Nie bez powodu nazywany jest najwybitniejszym komediopisarzem w historii polskiej literatury. Należał do rodziny szlacheckiej i żył oraz tworzył w trakcie zaborów Rzeczypospolitej. Co ciekawe, Fredro podczas swojej młodości służył w armii napoleońskiej. Do jego najwybitniejszych dzieł zalicza się takie utwory, jak "Damy i huzary", "Pan Jowialski", "Śluby Panieńskie" czy być może najbardziej znana "Zemsta". Chociaż Fredro nie wierzył w miłość od pierwszego wejrzenia, skłaniał się ku teorii bliźniaczych dusz. Według niej każdy człowiek ma swoją idealną drugą połówkę, z którą będzie najszczęśliwszy w swoim życiu, musi tylko ją znaleźć.
Śluby Panieńskie - opinie
Komentujący zwracają uwagę na lekkość przekazu, chociaż utwór traktuje o sprawach najważniejszych. Powiedzieć można, że jest to historia dla romantyków i romantyczek oraz dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że nimi są. Wskazuje się także na urok, wdzięk i nieprzeciętny dowcip. Zwraca się także uwagę na umiejętności autora, który doskonale zbudował bohaterów. Niektórzy wskazują również na aktualność tej historii. Wszak dylematy damsko-męskie nie są nam przecież obce i doświadczamy ich być może częściej, niż byśmy sobie tego życzyli. W opinii słuchaczek i słuchaczy dramat ten w ciekawy sposób przedstawia kulturę i obyczaje polskiej klasy wyższej z XIX wieku. Jak by nie patrzeć, jest to świetne źródło historyczne właśnie na ten temat. Szczególną uwagę poświęca się samej intrydze, która została stworzona przez Gustawa. Bywa określania jako "zaskakująca", "zabawna" czy "finezyjna". Według niektórych jest to historia proponowana nawet na smutne wieczory, podczas których może poprawić słuchaczowi nastrój. Ostatecznie z wielu wypowiedzi można wyciągnąć taki wniosek, że jest to audiobook warty przesłuchania, ze względu na swoje liczne zalety, do których niewątpliwie zalicza się humor.
Artykuł partnera
Komentarze (0)
Zostaw komentarz