28marca
Reklamacja zdjęć ślubnych/reportażu ślubnego
Zapewne każda Para Młoda chciałaby, żeby w dniu ślubu wszystko poszło po ich myśli. Ważny jest nie tylko wygląd sali weselnej czy samochód, ale także fotografie ślubne, które będą dla nas wyjątkową pamiątką. Czasami zdarza się jednak, że wykonane zdjęcia znacznie odbiegają od naszych wyobrażeń. Jak postępować w przypadku reklamacji i przede wszystkim, jak się przed tym ubezpieczyć?
Umowa z fotografem ślubnym
Zanim podpiszemy umowę, obowiązkowo powinniśmy zapoznać się z portfolio fotografa, np. na stronie fotograf-wesele.pl. Zawarcie umowy to pierwsza rzecz, o jakiej powinniśmy pamiętać, wynajmując kogoś do zdjęć. Może się zdarzyć, że wykonane przez niego zdjęcia nie będą spełniać naszych oczekiwań - kiepska jakość czy pominięcie najważniejszych momentów to tylko niektóre z problemów. Bywa również i tak, że fotograf odmawia udostępnienia nam wszystkich fotografii ślubnych, wybierając tylko te, które jemu się podobają, a my często zostajemy ze zdjęciami, na których wyszliśmy niekorzystnie. Na takie problemy rozwiązaniem może być odpowiednia umowa. Przede wszystkim najważniejszy w tym przypadku jest zapis mówiący o odpowiedzialności fotografa ślubnego za zniszczone, nieprofesjonalne i nieudane ujęcia. Należy pamiętać, że w umowie powinna znaleźć się wzmianka o tym, ile zdjęć i w jakim formacie powinien wykonać i przekazać nam fotograf. Pary często skarżą się, że przykładowo z kilkugodzinnej sesji plenerowej wychodzi zaledwie 10 czy 15. Warto również doprecyzować, jak będzie wyglądała obróbka. Jeśli chcemy np. więcej zdjęć czarno-białych, również powinniśmy umieścić to w umowie.
Brak odpowiednich zapisów w umowie
Warto wiedzieć, że nawet jeśli w umowie nie umieściliśmy odpowiednich zapisów co do jakości zdjęć, jesteśmy chronieni i prawem. Na podstawie kodeksu cywilnego możemy żądać bezpłatnego usunięcia wad lub dodatkowej obróbki zdjęć na koszt fotografa. Jeśli "wykonawca" nie usunie wad w wyznaczonym przez nas terminie, mamy prawo odstąpić od umowy i obniżyć wynagrodzenie fotografa odpowiednio do jakości zdjęć. W przypadku kiepskiej jakości zdjęć z sesji plenerowej, możemy wówczas domagać się jej powtórzenia. Wiadomo jednak, że o ile sesję da się powtórzyć, to ślubu nie przeżyjemy raz jeszcze. Pamiętajmy, że reklamując usługę fotograficzną, musimy przedstawić konkretne dowody.
Postępowanie reklamacyjne
W pierwszej kolejności oczywiście należy wyjaśnić sprawę bezpośrednio z fotografem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy w umowie jest zapis o odpowiedzialności za zdjęcia słabej jakości, zwykle jest tutaj mowa o ich stronie technicznej, czyli np. zdjęcia są nieostre czy słabo oświetlone. W przypadku, gdy nie spodoba nam się wizja artystyczna fotografa, trudno coś ugrać. W umowie zwykle widnieje zapis, że zapoznaliśmy się z portfolio fotografa, akceptujemy jego styl itp. To, jak wyjdą konkretne zdjęcia, nie zawsze zależy od fotografa. Czasami to kwestia słabego oświetlenia czy złych warunków pogodowych w przypadku sesji plenerowych. Jeśli fotograf nie zgadza się z naszą opinią, możemy wejść na drogę sądową. Wówczas jednak musimy mieć naprawdę mocne dowody, a sąd może przyznać nam rację tylko wtedy, gdy zdjęcia znacznie odbiegają od ustaleń w umowie czy portfolio fotografa.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz