26lipca
Najlepsze sposoby na rzucenia palenia
Każdy nałóg jest trudny do pokonania, a nałóg nikotynowy szczególnie - jest to rodzaj uzależnienia psychicznego, którego bardzo trudno się pozbyć tylko z pomocą silnej woli. Każdy palacz może mieć za sobą nawet kilkanaście prób rzucenia nałogu, które okazały się nieskuteczne. Jakie są sposoby na rzucenie palenia?
Stopniowe ograniczanie ilości wypalanych papierosów
Okazuje się, że osoby, które stopniowo ograniczają ilość wypalanych papierosów, mają większe szanse na pozbycie się nałogu niż te, które całkowicie z nich rezygnują. Co prawda taki sposób na pozbycie nikotynowego się nałogu zajmuje dość sporo czasu, ale przynajmniej efekty są trwalsze. Całkowite odrzucenie palenia najczęściej kończy się powrotem do następnej paczki, ale nie jest to reguła - wszystko zależy od tego, jak silną mamy wolę i jak bardzo szczera jest nasza motywacja - są szczęśliwcy, który podjęli tylko jedną taką próbę.
Nikotynowa terapia zastępcza
Terminem tym określa się różnego rodzaju tabletki na rzucenie palenia gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/rzucanie-palenia, a także gumy do żucia i plasterki, które w swoim składzie zawierają nikotynę. Dzięki temu organizm nie przestaje być nagle pozbawiony tej neurotoksyny, która jest przyczyną uzależnienia i znacznie łatwiej radzi sobie z brakiem papierosów. Tego rodzaju środki mają głównie na celu zapobieganie pojawienia się lub przynajmniej zmniejszenia objawów odstawiennychm, a także ograniczenie ochoty na kolejnego papierosa. Dostępne w sprzedaży środki są dostępne są bez recepty i mają rożną postać, np. gum do żucia, plasterków czy właśnie tabletek - warto wybrać taki wariant, który najlepiej odpowiada naszym preferencjom.
Tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną
Farmakologiczne środki wspomagające rzucenia palenia mogą także zawierać zamiast nikotyny inną substancję, która ma podobne działanie do nikotyny. Jest to cytyzyna, a tabletki na rzucenie palenia z jej zawartością odznaczają się dobrą skutecznością w walce z tym nałogiem. Konieczne jest jednak ścisłe przestrzeganie przyjmowania tych środków - zgodnie z zaleceniami na ulotce. Co ciekawe, środek ten polecają nawet lekarze i przede wszystkim osoby, którym udało się wygrać z nałogiem nikotynowym.
Terapia poznawczo-behawioralna
Okazuje się, że terapia także przynosi bardzo dobre rezultaty, jeśli chodzi o walkę z nałogiem nikotynowym. Nie muszą być to tylko spotkania face tu face, ponieważ skuteczne bywają także rozmowy telefoniczne, a nawet tekstowe.
E-papierosy
Od kiedy pojawiły się na rynku, wzbudzają dużo emocji. Głośno jest przede wszystkim o ich nie do końca potwierdzonych skutkach ubocznych. Niemniej wiele osób to właśnie dzięki nim poradziło sobie z rzucaniem palenia. Warto dodać, że bardziej skuteczne są e-papierosy zawierające nikotynę. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby w celu rzucenia nałogu stosować równocześnie przynajmniej dwa z wyżej wspomnianych sposobów, np. tabletki na rzucenia palenia oraz terapię - wtedy skuteczność jest jeszcze wyższa.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz