21sierpnia
Jaką lodówkę kupić?
Obecna oferta urządzeń AGD jest tak szeroka, że często trudno się w niej odnaleźć. Niezwykłe zróżnicowanie produktowe dotyczy chociażby lodówek – na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru?
Oczywiście wiele osób stwierdzi, że najważniejszy jest wygląd lodówki, który powinien współgrać z ogólną aranżacją kuchni lub innego pomieszczenia, w którym została zamontowana. Jest to oczywiście aspekty istotny, jednak niejedyny, który wpływa na ocenę dostępnych urządzeń. Przeanalizować powinniśmy przede wszystkim najważniejsze parametry techniczne lodówek oferowanych przez różnego rodzaju sklepu.
Rodzaj. Mowa w tym miejscu o budowie lodówki. Na rynku znajdują się bowiem modele:
jednodrzwiowe – najbardziej podstawowe, toteż najtańsze urządzenia. Mogą posiadać kilka półek, szuflady, dodatkowe pojemniki, a także zamrażalnik. Okażą się jednak wystarczające wyłącznie dla pojedynczych osób lub niewielkich rodzin,
dwudrzwiowe – gwarantują nam dużo więcej swobody i możliwości magazynowania rozmaitych artykułów spożywczych. Bardzo często wyposażone są w przedziały specjalnie przystosowane do konkretnych produktów. Dysponują również dużymi zamrażalnikami, co również stanowi ich sporych atut. Oczywiście należy pamiętać, że są to lodówki duże, przystosowane do kuchni o sporym metrażu,
side by side – jest to najbardziej rozbudowana lodówka ze wszystkich wymienionych. Gwarantuje nie tylko możliwość wykorzystania sporej przestrzeni, ale również elementów dodatkowych, takich jak chociażby kostkarka do lodu.
Klasa energetyczna. Wiele osób bagatelizuje ten parametr skupiając się wyłącznie na funkcjach i wyposażeniu lodówki. Pamiętać należy jednak o tym, że każda lodówka pobiera określoną ilość energii elektryczne – klasa energetyczne informuje na o tym, ile dokładnie. Na jednym biegunie mamy więc lodówki z klasą A+++, które charakteryzują się najwyższą energooszczędnością, natomiast na drugim znajdują się urządzenia klasy D, prowadzące do znacznego zwiększenia wydatków na rachunki.
Zamrażalnik. Może być zamontowany na dole lub u góry. Pierwsze rozwiązanie związane jest zazwyczaj z zamrażalnikami o sporych rozmiarach, co oczywiście odbija się na przestrzeni chłodziarki. W przypadku rozwiązania drugiego mamy do czynienia z sytuacja odwrotną.
Liczba agregatów. Standardowe lodówki dysponują wyłącznie jednym agregatem, który współpracuje z jednym termostatem. W takiej konfiguracji chłodziarka i zamrażalnik działają w tym samym czasie. Rozdzielenie urządzeń możliwe jest poprzez zastosowanie dwóch oddzielnych agregatów. Jeżeli dysponujemy dwoma termostatami, możemy ustawić temperaturę osobno dla chłodziarki i osobno dla zamrażalnika.
Montaż. Wymienić możemy zarówno lodówki wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy. Pierwsza kategoria dotyczy urządzeń, które możemy postawić w dowolnym miejscu. Lodówki do zabudowy pozwalają na zintegrowanie ich z meblami, dzięki czemu uzyskujemy spójność aranżacyjną.
Funkcje. Producenci lodówek prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie efektywności pracy oraz komfortu korzystania z urządzeń. Spośród popularnych funkcji wymienić można chociażby system no frost, który nie dopuszcza do powstania szronu, zabezpieczenia przeciwbakteryjne oraz samorozmrażanie.
Producent. O jakości wykonania lodówek często decyduje to, jaka firma odpowiada za jej przygotowanie. Na rynku pełno jest urządzeń pochodzących od nieznanych producentów, którzy kusza przede wszystkim bardzo niską ceną. W rzeczywistości okazuje się, że takie lodówki są albo mało wydajne albo bardzo podatne na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia konstrukcji. W efekcie kupujemy urządzenie, które co chwilę wymaga naprawy. Początkowe oszczędności szybko okazują się więc tylko pozorne.
Analizując obecną ofertę rynkową, polecić można między innymi firmę Zelmer, która przygotowuje urządzenia wysokiej jakości. I to nie tylko lodówki – zakupić możemy również odkurzacz Zelmer, blendery, czajniki, żelazka, lokówki, golarki i wiele, wiele innych.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Zostaw komentarz