20lutego
Latarka LED-owa czy UV, ręczna czy czołowa?
Dodatkowe oświetlenie przyda nam się nie tylko na biwaku, ale również podczas dłuższych wypraw czy biegania wieczorową porą. Niezależnie od zastosowania latarki, konieczny jest wybór odpowiedniego modelu.
Tych zaś jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepu internetowego, by dojść do wniosku, że możemy wybrać jedną z kilkuset latarek. Różnią się one między innymi budową, sposobem użycia, wykorzystywanymi żarówkami lub diodami, a także najważniejszymi parametrami technicznymi.
Wszystko to sprawia, że warto pokrótce przeanalizować wszystkie modele, do których mamy obecnie dostęp.
Najważniejsza decyzja dotyczy przede wszystkim wyboru rodzaju źródła światła. Na rynku znaleźć można przede wszystkim modele żarówkowe, a także dysponujące diodami LED. Pierwsze z nich generują mocne światło, jednak pobierają więcej energii niż diody.
Dzięki temu, decydując się na latarkę LED możemy liczyć na jej bardzo długie działanie. Co ważne, emituje ona jasne, naturalne światło, które doskonale nada się zarówno na co dzień, jak i podczas różnego rodzaju wypraw.
Warto w tym miejscu podkreślić, że producenci bardzo często przygotowują latarki dedykowane. Spośród nich wymienić można chociażby modele kempingowe, sportowe, kieszonkowe czy samochodowe. Ich zastosowanie determinuje kształt i wielkość obudowy, a także najważniejsze parametry, do których jeszcze dojdziemy.
Najpierw należ bowiem zastanowić się nad rodzajem latarki. Pod tym względem wymienić należy przede wszystkim dwa produkty.
- Latarka ręczna – standardowy produkt wykorzystywany w wielu sytuacjach. Przyda się zarówno podczas zwykłego spaceru, jak i na wyprawie czy biwaku. Jej największa zaleta polega na łatwości kierowania strumienia światła tam, gdzie potrzebujemy. Pod tym względem nie jesteśmy niczym ograniczani.
Oczywiście pamiętać należy o tym, że zawsze jedna ręka będzie zajęta, dlatego wykonywanie skomplikowanych czynności z latarką ręczną może być trudno. Zawsze możemy ją postawić obok, jednak taki sposób okaże się skuteczny tylko przy wykorzystaniu większych urządzeń.
- Latarka czołowa – ceniona głównie za swoją mobilność i wygodę użycia. Wystarczy bowiem założyć ja na głowę, obie nasze ręce pozostają wtedy wolne. Wszystko to sprawia, że modele czołowe doskonale sprawdzają się podczas wędrówek, wspinaczek, a także w ramach treningu biegowego i przy wykonywaniu skomplikowanych czynności. Oczywiście konieczne jest ustawienie jej w taki sposób, aby dokładnie oświetlała wybrany przez nas obszar.
Najlepsze latarki
Wybór źródła zasilania, a także rodzaju latarki to jeszcze nie koniec. Chcąc zakupić urządzenie wysokiej jakości, powinniśmy skupić się również na najważniejszych parametrach technicznych, które mają wpływ nie tylko na przydatność danego urządzenia, ale również na naszą wygodę jego użytkowania.
- Zasilanie. W tym względzie mamy dwie możliwości wyboru. Tańsze modele są zasilane bateriami (AAA, AA lub ogniwami CR123A), które charakteryzują się dość krótkim czasem pracy. Oczywiście wiele zależy od rodzaju baterii, dlatego warto decydować się przede wszystkim na modele korzystające z większych ogniw.
Jeżeli zależy nam jednak na maksymalizacji mocy i czasu pracy, powinniśmy celować w latarki akumulatorowe. Nie należy przy tym zapominać o sprawdzeniu jego pojemności i czasu ładowania.
- Moc. Bardzo ważny parametr, który często jest podawany w Watach, jednak my powinniśmy się na ilości lumenów (lm), które ukazują rzeczywiste możliwości urządzenia. Zasada jest prosta – im większa moc, tym silniejszy strumień światła. Standardowe modele wyróżniają się mocą w przedziale od 100 do 300 lumenów, turystyczne i profesjonalne mogą mieć moc nawet powyżej 1000 lumenów.
- Czas pracy. Podawany jest orientacyjne i zależy od rodzaju wykorzystywanych baterii bądź akumulatora. Najsłabsze pod tym względem urządzenia są w stanie pracować przez zaledwie 2-3 godziny. Na szczęście, rynek jest bardzo zróżnicowany, dlatego bez problemu znajdziemy latarki pracujące przez 10, 50, a nawet grubo ponad 100 godzin.
- Maksymalny zasięg. Kolejny istotny parametr, który powinien być przez nas dobierany w zależności od zastosowania urządzenia. Na spacerze czy podczas biegania wystarczająca okaże się latarka świecąca na odległość kilkudziesięciu metrów, jednak na różnego rodzaju wyprawy warto zabierać modele o zasięgu pracy od 100 do 300 metrów. Oczywiście pamiętać trzeba, ze wiele zależy od warunków. W gęstym lesie możliwości latarki są mniejsze niż na otwartej przestrzeni.
- Funkcje i wyposażenie. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że omawiane urządzenia mogą pracować w kilku trybach (np. światło jednostajne i pulsujące), posiadać wodoodporną obudowę lub wygodne mechanizmy regulujące natężenie światła.
Jak widać, wybór odpowiedniej latarki musi uwzględniać szereg istotnych kwestii, które mają wpływ na jej przydatność. Warto mieć to na uwadze przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)
Zostaw komentarz