13lipca
Ciekawostki ślubne - o przesądach i tradycjach na ślubie i weselu
Ślub i wesele to obrzędy, które zakorzeniły się w naszej tradycji od setek lat. I chociaż szczegóły zmieniały się na przestrzeni wieków, jedno pozostało niezmienne – przesądy i tradycje związane ze ślubem są jego integralną częścią.
Chociaż przesądy ślubne nie mają tak naprawdę na nic wpływu, ciągle je kultywujemy. I dobrze. Są elementem naszej kultury i chociaż patrzymy na nie z przymrużeniem oka, warto je znać.
1. Zanim dojdzie do ślubu i wesela, trzeba pomyśleć o zaproszeniu gości. Tradycja nakazuje, by zaproszenia ślubne wręczać osobiście i koniecznie na stojąco. Trzeba to zrobić najpóźniej pół roku przed planowaną datą uroczystości. Na zaproszeniach ślubnych często umieszcza się śmieszne wierszyki okolicznościowe lub aforyzmy o miłości.
2. Suknia panny młodej powinna być dla pana młodego tajemnicą. Tradycja głosi, że jeśli pan młody zobaczy przyszłą żonę podczas mierzenia sukni, lub nawet zobaczy samą suknię, to źle wróży to przyszłemu małżeństwu. Dawniej przestrzegano, by suknia panny młodej była biała, co miało świadczyć o jej czystości i niewinności. Dziś dopuszcza się także suknie kolorowe. Jednak welon tradycyjnie zakłada się tylko do sukni białej.
3. Obrączek trzeba strzec jak oka w głowie, szczególnie przy zakładaniu ich w kościele. Mądrość ludowa głosi, że jeśli podczas ceremonii ślubnej obrączka upadnie na kościelną posadzkę, źle to wróży przyszłemu małżeństwu. Sytuację może uratować ksiądz lub ministrant, osobiście podnosząc złote kółeczko. Jeśli zrobi to któreś z nowożeńców, nad świeżo zawartym małżeństwem zawisną czarne chmury.
4. Brama ślubna zwana także bramą weselną to bardzo stara i powoli zanikająca tradycja. Jednak są regiony kraju, gdzie bramy weselne są nadal bardzo popularne. Brama to nic innego jak oryginalna przeszkoda na drodze, która zatrzymuje orszak ślubny, uniemożliwiając dotarcie do kościoła. Najczęściej odblokowanie drogi następuje po „zapłaceniu” okupu w postaci alkoholu. Targu powinien dobić świadek pana młodego. Czasem zdarza się, że bramę ustawiają dzieci, dlatego w bagażniku samochodu wiozącego młodą parę powinien znaleźć się nie tylko alkohol, ale i słodycze. Są jeszcze miejsca w Polsce, gdzie państwo młodzi muszą spodziewać się nawet kilkunastu bram.
5. Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą. W drodze do ołtarza nowożeńcy powinni się uśmiechać. Ma to zagwarantować szczęśliwe małżeństwo.
6. W czasie składania przysięgi małżeńskiej górę biorą emocje i nietrudno o pomyłkę. Jednak nie ma się co martwić, przejęzyczenie w trakcie składania przysięgi małżeńskiej gwarantuje bowiem szczęśliwy związek.
7. Tradycyjny pocałunek po złożeniu ślubowania także ma symboliczne znaczenie. Jest nie tylko symbolem miłości łączącej małżonków, ale także ma zapewniać wierność w małżeństwie.
8. Białe perły wydają się idealnym dopełnieniem stroju panny młodej. Jednak tradycja wyraźnie zakazuje zakładania jakiejkolwiek biżuterii z prawdziwych pereł. Zgodnie z legendą perły oznaczają łzy i źle wróżą przyszłemu małżeństwu.
9. Bukiet panny młodej także obwarowany jest tradycyjnymi zakazami. Przede wszystkim nie powinien składać się z róż, gdyż kwiaty ten mają kolce i mogą zwiastować kolczaste życie. Jeśli panna młoda upiera się przy różach, trzeba zadbać, by wszystkie kolce zostały dokładnie przycięte.
10. Pieniądze szczęścia nie dają, ale zapewniają wygodne życie, dlatego na ten temat także nie brak przesądów ślubnych. Tradycja nakazuje, by panna młoda miała w bucie monetę, natomiast pan młody powinien w czasie ślubu mieć przy sobie większą sumę pieniędzy.
Przesądy ślubne są bardzo płynne, zależą od tradycji kultywowanych w rodzinie, regionu Polski, częściej przestrzega się ich na wsiach niż w miastach. Bardziej żywe są we wschodniej Polsce. Wiele z nich umarło, ale sporo jest ciągle na czasie, jak na przykład ciekawostki ślubne z portalu wesele.com.pl.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)
Zostaw komentarz