16lutego
4 rzeczy, które musisz wiedzieć o diamentach, zanim kupisz pierścionek zaręczynowy
Jak pierścionek zaręczynowy, to tylko z brylantem. Dlaczego właśnie ten kamień jest najchętniej wybierany do biżuterii zaręczynowej? Czym się różni diament od brylantu? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o diamentach.
Dlaczego w pierścionku zaręczynowym powinien pojawić się diament?
Nazwa kamienia pochodzi ze starogreckiego adamas, co można przetłumaczyć jako niepokonany lub niezniszczalny. Diament to najtwardsza znana człowiekowi substancja występująca w naturze. Powstaje w ekstremalnej temperaturze dochodzącej do 1300 °C. Diament po oszlifowaniu staje się brylantem. Tym, co decyduje o jego wartości, są parametry ujęte w zasadę 4C.
Masa (carat)
Masę brylantu określa się w karatach (ct.). 1ct odpowiada 0,2 grama. Wielkość brylantu w pierścionku zaręczynowym dobierana jest w oparciu o dostępny budżet – cena wzrasta wraz z liczbą karatów w brylancie. Bardzo ważnym czynnikiem wyboru jest oczywiście styl przyszłej narzeczonej. Jeśli lubi przykuwać uwagę i dobiera do ubioru rozmaite dodatki, zachwyci ją pierścionek z dużym kamieniem lub finezyjny wzór wysadzany brylantami. Jeśli wyznaje zasadę „mniej znaczy więcej” zakocha się w klasycznych i minimalistycznych wzorach. Przykłady wielu różnych wzorów pierścionków znaleźć można na stronie https://aclari.pl/pierscionki/.
Szlif (cut)
Diamenty wydobyte z głębi ziemi są matowe i bezkształtne. Dopiero po oszlifowaniu zyskują określony kształt i zachwycający blask, który przyciąga spojrzenia. Szlif kamienia ocenia się w sześciostopniowej skali: Ideal, Premium, Very Good, Good, Fair i Poor. Szlif zbyt głęboki lub zbyt płytki powoduje słabą brylancję. Idealny szlif, który są w stanie uzyskać doświadczeni jubilerzy, wyzwala najwspanialsze efekty świetlne. Na polskim rynku jubilerskim najczęściej spotkamy szlif dobry i bardzo dobry, a najpopularniejszy jest diament w szlifie brylantowym, popularnie zwany brylantem. Zainteresowaniem cieszą się również szlify owalne i szmaragdowe.
Czystość (clarity)
Czystość diamentu opisuje sześciostopniowa skala. Wewnętrznie czysty (FL – IF), bardzo, bardzo mało zanieczyszczony (VVS1/VVS2), bardzo mało zanieczyszczony (VS1/VS2), mało zanieczyszczony (SI1/SI2), mocno zanieczyszczony (SI3) oraz bardzo mocno zanieczyszczony (I1-3). Stopień zanieczyszczenia wpływa na cenę kamienia. W diamentach wewnętrznie czystych nie dostrzeżemy żadnych defektów, nawet oglądając kamień w warunkach laboratoryjnych pod mikroskopem. W diamentach o niższej czystości występują naturalne inkluzje, mniej lub bardziej widoczne, w zależności od kategorii. W branży jubilerskiej najczęściej wykorzystywane są diamenty o czystości SI, w których inkluzje są na pierwszy rzut oka niedostrzegalne i nie mają negatywnego wpływu na piękno pierścionka.
Barwa (colour)
Barwę kamienia określa się za pomocą liter: od D do Z. Do produkcji pierścionków zaręczynowych oraz biżuterii w Polsce najczęściej wykorzystuje się kamienie o barwie H, I, J i K, czyli prawie bezbarwnych. Bezbarwne diamenty oznaczone literą D są najrzadsze i uznawane są za najpiękniejsze. Im dalej w alfabecie oznaczeń, tym wyraźniejsze staje się żółtawe zabarwienie kamienia. .
Jak sprawdzić autentyczność diamentu?
Do każdego pierścionka zaręczynowego z brylantem powinien zostać dołączony certyfikat autentyczności, który potwierdza jakość zakutego w nim kamienia. Certyfikat jest wystawiany przez dyplomowanych rzeczoznawców jubilerskich lub bezpośrednio w światowych instytutach gemmologicznych, takich jak Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny (IGI), Amerykański Instytut Gemmologiczny (GIA) czy Wysoka Rada Diamentów w Antwerpii (HDR). Przy zakupie pierścionka należy upewnić się, że certyfikat został dołączony do zakupu, kto jest wystawcą i czy parametry w nim określone zgadzają się z przedstawionymi w ofercie.
Pierścionek z brylantem oprócz wartości materialnej ma głębokie znaczenie symboliczne. Diament to synonim trwałości, niezniszczalności i piękna, których każdy pragnie doświadczać w swoim związku. Jest to zatem piękny symbol obietnicy dożywotniej miłości, która przetrwa wszystko.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)
Zostaw komentarz